Jdi na obsah Jdi na menu
 

AKTUÁLNĚ

   
20.06.2017
 
DOPORUČENÍ PRO CHOVATELE ZVÍŘAT V LETNÍM OBDOBÍ
 

SE ZAČÁTKEM ČERVENCE PŘIŠLO PRO NĚKOHO VELMI PŘÍJEMNÉ OBDOBÍ PLNÉ SLUNCE A TEPLA, KTERÉ VŠAK NENÍ V PŘÍPADĚ VYSOKÝCH TEPLOT VHODNÉ PRO HOSPODÁŘSKÁ ČI ZÁJMOVÁ ZVÍŘATA, A MŮŽE BÝT NAOPAK SPOJENO S ŘADOU ZDRAVOTNÍCH RIZIK A NEBEZPEČÍM PŘEHŘÁTÍ. STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA (SVS) SI DOVOLUJE OPĚT PŘIPOMENOUT CHOVATELŮM OBECNÉ ZÁSADY, KTERÉ JE NUTNÉ DODRŽOVAT V PRŮBĚHU NÁSLEDUJÍCÍCH LETNÍCH MĚSÍCŮ.

Všichni chovatelé jakéhokoli druhu zvířete, ať už hospodářského, zájmového nebo exotického, by měli věnovat zvýšenou pozornost zabezpečení zejména dostatečného napájení, chlazení a větrání. Z platných veterinárních předpisů vyplývá chovateli povinnost zabezpečit vyhovující podmínky a ochranu zvířat před možnými riziky ohrožujícími jejich zdraví, pravidelně minimálně jedenkrát denně kontrolovat zvířata i technologie a neprodleně odstranit případné závady.

V případě hospodářských zvířat, která jsou chována nejčastěji ve stájích a halách, by měla být zajištěna ventilace a náhradní zdroje energie pro případ výpadku proudu. Funkčnost náhradního zdroje, systémů řízení ventilace a hlášení změn teploty v hale musí být pravidelně prověřovány. Je vhodné také využít možnost mlžení či sprchování zvířat vodou. U hospodářských zvířat chovaných na pastvinách je nutné častěji sledovat, zda nevysychají zdroje vody, chránit zvířata před přímým slunečním žárem a zajistit jim možnost úkrytu do stínu prostřednictvím přístřešků nebo přírodních skrýší. Chovatelé by měli teplotu v následujících měsících průběžně a častěji sledovat, nespoléhat se pouze na automatické systémy, sledovat také pravidelné předpovědi počasí a uvědomit si všechny následky náhlé změny teploty a dopady případných výpadků proudu při bouřkách. Léto je zatím pouze na počátku a zaznamenané hromadné úhyny drůbeže Státní veterinární správu pouze utvrzují v přesvědčení, že podobné každoroční opakování těchto doporučení, je matkou moudrosti.

Nesmíme také zapomínat na zvýšená rizika spojená s přepravou zvířat. Přesuny je proto doporučeno naplánovat především na brzké ranní či pozdní večerní hodiny, kdy slunce už tolik nepálí, případně dlouhotrvající transporty přesunout na jiné dny. Je nutné pamatovat i na to, že při každém stání dopravního prostředku riziko přehřátí velice rychle narůstá.

Na dostatek vody a přizpůsobení chovu vysokým teplotám by neměli zapomínat ani chovatelé zájmových zvířat v rámci cestování se svými čtyřnohými domácími mazlíčky. To znamená např. delší procházky a sportovní aktivity omezit na chladnější rána nebo večery, při procházkách mít k dispozici pro zvíře pitnou vodu, měnit častěji vodu v miskách, při chlazení nepoužívat nikdy přímo ledovou vodu, ale spíše vlhké textilie, a dávat také pozor na to, aby měli psi v kotcích vždy dostatek stínu. Při delší cestě by se mělo pravidelně zastavovat, nechat zvíře proběhnout a napít. Odstrašujícím případem, který se bohužel občas stává, je nechat zvíře samotné zavřené v autě.

Pokud dojde k přehřátí zvířete, je nutné ho ihned umístit do stínu nebo do chladnější místnosti, položit ho na namočenou deku nebo ručník a přikrýt mu případně i záda. Břicho a tlapky je vhodné chladit vlažnou vodou, nikdy nepoužívat studenou vodu. Samozřejmostí je zabezpečit dostatečný přísun vody. Pokud žádné opatření nepomáhá, je nutné zajistit odbornou péči veterinárního lékaře.

Úřední veterinární lékaři SVS se v následujících měsících při své dozorové činnosti v chovech zvířat, bez ohledu na důvod prováděné kontroly, důkladně zaměří na dodržování podmínek péče o pohodu zvířat související zejména s výše uvedenými opatřeními v období letních dnů.

 
 

 

   ******************************************************************

 

 

 

 

Katka založila FB stránku - "Parťák pro život" která vznikla na pomoc pejskům v celé České republice, kteří čekají v útulcích na svůj nový domov déle než dva roky. Alba jsou rozdělena podle krajů, takže můžete vybírat pejska z vašeho okolí, je zde i samostatné album těch, kteří čekají dokonce déle než pět let (!) a album dlouho čekajících, kteří mají navíc nějaký handicap, ať už ho přineslo stáří či nějaká nehoda. Někteří z těchto útulkáčů mají "jen" smůlu, ale mnoho z nich žije v útulcích, které nechtějí z finančních důvodů zvířata vydávat, nenechte se proto odradit a problémy při adopci vybraného pejska řešte s příslušným MÚ.

Nedělejme ze zvířat vězně, dejme jim svobodu a milující domovy :)


https://www.facebook.com/adopce.psu?ref=hl

 

partak-pro-zivot.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    *******************************************************************

 

Nejoblíbenější značky granulí v ČR

 

Krmiva pro psyGranule pro psy jsou různého složení, nejčastěji podle psích plemen a podle věkových kategorií. Jednotlivé druhy granulovaného krmiva mají svá specifika a také odlišné výživové hodnoty. Někteří chovatelé se zaměřují na nejlevnější druhy granulí a neuvědomují si, že tím svému mazlíčkovi ubližují.

 

Levné granule většinou neobsahují potřebné látky, které jsou pro vývin psa důležité. Naopak správným krmením lze potlačit možné zdravotní problémy a předcházet nemocem. Veterináři radí, že nekvalitní granule mohou být příčinou alergií, onemocnění zažívacího traktu, zánětů uší, onemocnění kloubů a jiných chorob.

 

Výběr granulí

Při výběru granulí je nutné se řídit popisem na etiketě, kde je nejdůležitějším údajem jednak plemeno a věková kategorie, a jednak složení krmiva. Výrobci jsou povinni deklarovat suroviny, které byly pro výrobu granulí použity. Suroviny nesmí být nazvány pouze obecně, ale musí být pojmenovány přesně. Nestačí pouze název obiloviny, ale musí být uvedeno například „rýže“ atd. Kvalitní granule by měly jako hlavní složku obsahovat dehydrované maso nebo masovou moučku. Množství obilovin by se mělo spíše snižovat. Rovněž je třeba vědět, že živočišné bílkoviny jsou pro psy stravitelnější, než levnější rostlinné (například obiloviny nebo soja), díky lepšímu poměru aminokyselin.

Potvrzuje se, že kvalitní granule mají vysoký obsah proteinů živočišného původu. Rostlinné bílkoviny psům nesvědčí, jelikož je těžko tráví a nestravitelné zbytky jim ve střevech hnijí. Další potřebnou složkou granulí jsou vitamíny, minerály a stopové prvky. Pro nákup granulí je vhodné vybrat stálého poskytovatele, který bude zajišťovat stálý přísun kvalitního krmiva.

Nejpopulárnější krmiva

Podíváme se na výběr značek granulí, které mezi spotřebiteli patří mezi nejoblíbenější a které svými specifikacemi odpovídají vhodnému krmivu pro zdravý vývoj psa.

 

Brit

Jednoznačně jedno z nejpopulárnějších psích krmiv, které je přehledně rozděleno podle věku a váhy psa. Požadavky psího organismu jsou v jednotlivých fázích jeho života odlišné a podle toho se orientuje i tato strava. Bohaté složení je zárukou, že je pes zásobován celým spektrem důležitých živin.

Jako příklad lze uvést krmivo Brit Premium Junior. Jsou to granule určené pro štěňata a mladé psy menších plemen. Obsahují 42% kuřecího masa, kukuřici, pšenici, rýži, kuřecí tuk, pivovarské kvasnice, sušená jablka, hydrolyzovaná drůbeží játra, lososový olej, bylinné a ovocné výtažky, a další analytické a nutriční složky významné pro zdárný vývin štěňat.

 

Purina Pro Plan

Značka, která si získala popularitu nejen u nás, ale i ve světě. Výrobce se u ní soustředí na správné fyziologické funkce psa, tedy především na trávení, které hraje u psa ještě důležitější roli, než u člověka, vzhledem k tomu, že toho psi spořádají více. Krmivo působí pozitivně na mikroflóru střev, zkracuje dobu trávení a tím se zmenšuje zátěž organismu, která vede k delšímu životu. S krmivem této značky lze psa doslova rozmazlovat, jelikož se nabízí v široké škále provedení podle věku psa, ale i podle chuťového složení.

Jako příklad si můžeme uvést krmivo Purina Pro Plan Duo Delice Adult. Jedná se o novinku určenou malým plemenům. Hlavní složkou granulí je hovězí maso doplněné surovinami přispívajícími ke zdraví a dobré kondici psů. Krmivo je chutné, výborně stravitelné, a díky obohacení o křupavé granule podporuje u psů žvýkání. Mechanické působení těchto granulí pomáhá k omezení zubního kamene.

 

Royal Canin

Tato značka má tradici a u chovatelů je velmi oblíbená. Žádné krmivo této značky se nedostalo do oběhu, aniž by neprošlo pečlivým testováním. Základem těchto krmiv jsou snadno stravitelné živiny, které nepůsobí problémy při konzumaci ani při následném trávení. Cíl těchto krmiv je podobný, jako u předchozích zmíněných značek, prodloužit život psa a postarat se o zdravý růst. Specialitou těchto krmiv je fakt, že se výrobce nesoustředí jen na výrobu krmiv podle věku a váhy, ale také podle konkrétního plemene.

 

                                                                             ****************************************************************

 

 

 

Jak mohou lidé pomoci útulkům

Pes v útulku

Psí útulky slouží všem pejskům, kteří z nejrůznějších důvodu nemají svého páníčka. Ať už je to z důvodu, že se o ně nikdo nestará, nebo se zaběhnou, anebo se stanou nepotřebnou věcí. Poslední případ bývá nejhorší a těžko lze pochopit, že existují lidé, kteří uvážou svého psa někde v lese, aby se ho zbavili. Hodně takových psů darují rodiče svým dětem pod vánoční stromek. Po čase se dětem pes omrzí, přestanou se o něho starat a rodiče nemají čas na jeho venčení a potřebnou péči.

 

Než aby psa nabídli někomu, kdo by si ho rád vzal, nebo ho odvezli do psího útulku, jednoduše ho zavezou do lesa a přiváží ke stromu, aby se snad náhodou nevrátil. Pokud má pes štěstí a najde ho včas někdo zodpovědný, buď si ho ponechá, nebo pejska zaveze do nejbližšího psího útulku. Ze všech uvedených důvodů je budování psích útulků velice potřebnou a záslužnou činností. O psy je v útulku dobře postaráno a mnoho lidí, kteří si chtějí pořídit domácího mazlíčka, využívá možnosti si vybrat psa podle svých představ a odvézt si ho z útulku zdarma.

 

Útulku může pomoci každý

Jelikož však je provozování psího útulku poměrně nákladnou věcí, každý majitel, či provozovatel psího útulku, uvítá jakoukoliv pomoc, která by mu usnadnila nést značné finanční náklady, jaké psí útulek vyžaduje. Uvědomte si, co každý pes potřebuje a znásobte to počtem psů, o které se majitel útulku musí postarat. Nejedná se pouze o krmení, ale také o pravidelnou veterinární péči, která zahrnuje očkování, odčervování nebo nákladné léčení nemocí či zranění, nebo péči o kojící feny a štěňata. To vše vyžaduje nejen lásku ke zvířatům, trpělivost, spoustu času, ale hlavně peníze. Proto je každá pomoc velice významná a prospěšná. Každý z nás může nějakým způsobem přispět a ulehčit tak psím útulkům ve svém okolí.

 

Finanční podpora

Peněžní podpora je patrně nejdůležitější pomocí, neboť za každý úkon u veterináře je třeba zaplatit. Rovněž nákup krmiva, údržba zařízení útulku a pohonné hmoty k odvozu psů k veterináři stojí měsíčně značné částky peněz. Proto majitelé vítají, když co nejvíce lidí přispívá na chod útulku buď jednorázovými částkami, nebo pravidelnými platbami v podobě trvalého příkazu v bance. Jednou z možností je také virtuální adopce konkrétního pejska, kterému budete platit veškerou péči o něho, nebo zapojení do veřejné sbírky. Pokud nemáte peněz nazbyt, můžete se snažit získat nějakého sponzora, který může využít i různých daňových zvýhodnění.

 

Krmení

Nechcete-li posílat peníze, můžete objednat v e-shopu granule či různé psí pamlsky, doplňky stravy, vitamíny, a nechat je zaslat přímo na adresu některého psího útulku. Touto formou můžete pomoci třeba i vzdálenému útulku, pokud není žádné podobné zařízení v blízkosti vašeho bydliště. Tato forma pomoci je pro uživatele nejjednodušší a útulku velmi pomůže, stačí navštívit internetové stránky prodejce granulí, zakoupit je s platbou předem a jako doručovací adresu vyplnit adresu útulku.

 

Materiální pomoc

Kromě krmení potřebují majitelé psích útulků také nejrůznější materiální vybavení. Po dohodě tak můžete pomoci nákupem a dovezením lopat, smetáků, čistících a dezinfekčních potřeb, jako je Savo, Indurin, Chloramin aj. Stejně tak potřebná jsou odčervovadla, prostředky proti klíšťatům, ale i psí hračky.

 

Venčení psů

Je spousta rodin, které by si chtěly pořídit psa, ale není to možné z časových, prostorových nebo jiných důvodů. Pokud máte malé děti, můžete jim dopřát radost tím, že s nimi zajedete do nejbližšího útulku a vypůjčíte si libovolného pejska na procházku. Je to i možnost, jak dítě připravit na péči o psa někdy v budoucnu. Některé útulky půjčují pejsky i na delší dobu, takže si s nimi děti mohou hrát o víkendu nebo o prázdninách. Přináší to radost do rodiny, a zároveň je to i vítanou pomocí pro útulek, kterému se tímto způsobem ulehčí práce a sníží náklady na krmení po dobu zapůjčení psů.

Foto: Dave Parker

 

 

 

 

Příspěvky

KDYŽ SE MASO DĚLÁ MASOVĚ ... STUDIE ODKRÝVÁ STINNOU STRÁNKU VELKOPRŮMYSLU

13. 10. 2014

| Rubrika: AKTUÁLNĚ

 

PSÍ JATKA

17. 8. 2014

| Rubrika: AKTUÁLNĚ

 

DEMONSTRACE NA BOLEVÁKU

17. 8. 2014

| Rubrika: AKTUÁLNĚ

 

ČESKO SE MĚNÍ V OBŘÍ MNOŽÍRNU PSŮ. DOPLÁCÍ NA TO ZVÍŘATA.

4. 6. 2014

| Rubrika: AKTUÁLNĚ

 

Víkend s rakouským filozofem a aktivistou za práva zvířat 23.- 24. srpna Praha

11. 8. 2013

| Rubrika: AKTUÁLNĚ

 

ŠPATNĚ ZABEZPEČENÉ BUDOVY SE MĚNÍ VE ZVÍŘECÍ HLADOMORNY

11. 6. 2013

| Rubrika: AKTUÁLNĚ

 

BENA UMUČILI HLADEM V PSÍ KOSTRU S KŮŽÍ

11. 6. 2013

| Rubrika: AKTUÁLNĚ

 

PSŮM A KOČKÁM NASTALI ZLÉ ČASY, LIDÉ ŠETŘÍ A ZBAVUJÍ SE JICH ...

16. 10. 2012

| Rubrika: AKTUÁLNĚ

 

NEKUPUJTE ŠTĚŇATA BEZ PAPÍRŮ

15. 10. 2012

| Rubrika: AKTUÁLNĚ

 

OTRAVENÝ PES V LOKALITĚ SENOHRABY-PĚTIHOSTY (24.08.2012)

21. 9. 2012

| Rubrika: AKTUÁLNĚ