Jdi na obsah Jdi na menu
 

ČESKO SE MĚNÍ V OBŘÍ MNOŽÍRNU PSŮ. DOPLÁCÍ NA TO ZVÍŘATA.

4. 6. 2014

 

 

 

psi.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veterinární správa i orgány činné v trestním řízení mají v boji s množírnami, kde jsou zvířata držena v otřesných podmínkách, svázané ruce.

Praha - Česká republika si už několik let drží smutný primát. Spolu se SlovenskemPolskemMaďarskem a Bulharskemplatí za hlavní množírnu psů a koček pro celou Evropu.

"V množírnách zvířata žijí ve vlastních výkalech na malém prostoru jako ve vězení, nemají dostatek krmení ani vody. Ta, která mají více štěstí jsou určena na prodej a pokud přežijí transport narvaná do malých přepravek na ovoce a zeleninu bez vody a krmení na místo určení," říká veterinářka Martina Načeradská.

Například mopslí fenka Adélka se do azylového domu pro zvířata dostala z množírny, kde ona i další psí matky přežívaly mrazy v nevytápěných prostorech bývalých chlévů plných špíny a byly využívány pouze na "produkci" velkého množství štěňat populárních plemen. 

 

 

mnozirna.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Nutnost legislativních změn

 

 

Podle místopředsedkyně   Senátu  Miluše Horské  je jednou z příčin závažného porušování práv zvířat v Česku především absence efektivní legislativy.

 

   "Neexistují u nás standardy pro chov, nemáme právním řádem definované parametry útulků a množíren. Tím pádem nemůžeme zakázat množírny nebo těžko definujeme místa pro nelegální chovy. Pokud nejsou zjevné důkazy týrání, jsou kontrolní orgány bezzubé a sankce směšné," řekla Horská.

 

 

pejsek-mnoz.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veterinární správa i orgány činné v trestním řízení tak mají v boji s množírnami, kde jsou zvířata držena v otřesných podmínkách, svázané ruce.  

 

 

 

 

 "Formulace v platných právních předpisech jsou příliš vágní a obecné na to, aby se o ně dalo spolehlivě opřít. Policie také nemá možnost vstupovat na soukromý pozemek, státní veterinární zpráva musí hlásit předem kontrolu, takže množitel má dost času zahladit stopy," popisuje možnosti veterinářů a policie Načeradská. 

 

 

Horská ale slibuje změnu současné legislativy, na níž by měla spolupracovat ministerstva zemědělství a spravedlnosti. "Ráda bych přivítala novou zákonnou normu, nejlépe do dvou let. Případně může být i stávající, ale s pozměňujícími paragrafy," dodala Horská.

 

 

 

 Porod, nebo smrt

 

 

 

 Řadu pochybení při inspekci českých množíren zjistila německá organizace Vier Pfoten, která mapuje nelegální obchod se zvířaty.

 

 

 

peskci-mnoz.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Narazili jsme na případy, kdy fenky v zuboženém stavu byly drženy nepřetržitě v kotcích. Jakmile nemohly dále mít štěňata, byly nemilosrdně popraveny. Štěňata jsou zase odebírána od fen 3 až 4 týdny po porodu, kdy ještě mají sací reflex a zalepené oči," okomentovala množírny ředitelka organizace Birgitt Thiesmannová.

 

 

 

 

  Péče o domácí mazlíčky a obchod s nimi je přitom zlatý důl pro lidi, kteří se na něm podílí. Evropané za péči o domácí zvířata utratí 8,5 miliardy euro ročně. Navíc cena psů a koček je v některých zemích až trojnásobná oproti zemím, z nichž zvířata pocházejí, například v Německu nebo ve Velké Británii.

 

 

 

Zvířata, nebo zboží

 

 Závažný problém je tak pašování zvířat do zahraničí. Z Česka nejčastěji putují přes Belgii a Nizozemí do svých nových domovů nebo do zverimexů ve Francii, Itálii, Německu, Španělsku a Velké Británii.

 

 

 

 

 "Zvířata mají status zboží. Často jsou jim vydávány falešné doklady a falešná veterinární potvrzení. Při přepravě jsou zvířata držena v bedýnkách, nedostává se jim potravy ani vody," upozorňuje na ilegální obchod se zvířaty Sophie Duthoitová z bruselské pobočky Vier Pfotnen.

 

 

 

Převážená zvířata podle ní často také trpí vážnými zdravotními problémy, což samozřejmě kupující netuší.

 

 

 

"Zdravotní a psychický stav mláďat odpovídá příšerným podmínkám, naprosté absenci socializace, takový pes bude pravděpodobně trpět několika onemocněními a jako bonus může mít různé fobie," upozorňuje Načeradská. 

 

Nadace Vier Pfoten se zabývá teké prodejem zvířat přes internet, který v současné době tvoří 10 % z celého evropského trhu a očekává se, že toto číslo rychle poroste.  

 

 

Vzhledem k nedostatečné legislativě v pěstitelských zemích musí být podle Duthoitové situace řešena na evropské úrovni. "EU musí přijmout nová a přesnější nařízení o transportu zvířat, která se budou týkat regulace stravy, dopravních prostředků a pravidla pro evidenci. Všechna zvířata v Evropě by měla být povinně očipovaná a mít stejné pasy jako lidi," dodala.

 

 

 

Také podle Načeradské prodej přes internet představuje nemalý problém. "Lidé by neměli kupovat zvířata přes internet jen proto, že je chtějí mít hned. Díky tomuto chování mají množitelé odbyt. Pokud by nebyla poptávka po takovýchto zvířatech, nemohla by být ani nabídka. Takže považuji za nezbytné provádět osvětu mezi kupujícími lidmi," dodala. 

 

  

autor: Sandra Štefaniková