Jdi na obsah Jdi na menu
 

Víkend s rakouským filozofem a aktivistou za práva zvířat 23.- 24. srpna Praha

11. 8. 2013

 International Young Naturefriends (IYNF / Mezinárodní mladí přátelé přírody) vás zvou na víkend s rakouským filozofem a aktivistou za práva zvířat, 23.-24. srpna 2013 v Praze.


Všechny události se konají v angličtině.

23. srpna, 20:30 Kino Světozor: Promítání filmu s diskuzí: dokumentární film “Proces”. Příběh aktivistů za lidská práva a práva zvířát, sledovaných policií a obžalovaných z “terorismu” kvůli jejich politickým a občanským aktivitám. (Podrobný popis a trailer k filmu naleznete níže.)

Po promítaní bude následovat diskuze s hlavním protagonistou filmu Martinem Balluchem.

Vstupné na film a diskuzi: 100 CZK, dostupné v pokladně Kina Světozor

24. srpna, 12:00 – 17:00 Seminář Martina Ballucha “Effective tools for social and environmental change. Tools of peaceful activism.”

Celodenní vstupné: 50 CZK. Místo konání bude upřesněno.
Omezená kapacita, registrujte se pod e-mailovou adresou 
ewa@iynf.org

Martin Balluch je rakouský fyzik, filozof a prominentní aktivista za práva zvířat. Filozof Peter Singer označil Ballucha za „jednoho z předních mluvčích v celosvětovém hnutí za práva zvířat, usilujících o nenásilnou, demokratickou cestu k reformám.“ V roce 1980 začal pracovat pro neziskové organizace, poté přijal místo pedagogického a výzkumného asistenta na univerzitě v Cambridge v Anglii. Do Vídně se vrátil v devadesátých letech a stojí v čele Sdružení proti zvířecím továrnám (VGT).

Balluchovým hlavním zájmem bylo vymyslet konfrontační, ale vysoce efektivní kampaně, jejichž cílem bylo zvýšit povědomí o průmyslovém zemědělství, jelikož tuto otázku politici i média často zanedbávají. A byl úspěšný – klecový chov na kuřecích farmách byl prohlášen za nezákonný v neposlední řadě díky Balluchově práci. Balluch opakovaně odsuzuje použití násilí a podporuje pragmatický přístup ohledně aktivit usilujících o zlepšení zákonů týkajících se práv zvířat. Na každý pád se Balluch zdá být prototypem vášnivého aktivisty, který bojuje proti týrání zvířat, aniž by bral ohled sám na sebe.

Proces (Der Prozess) – Režie: Igor G. Hauzenberger – Rakousko, 2012, německy s anglickými titulky / 112 min

Trailer: 
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=d8_V72vZUC0

Ozbrojená maskovaná komanda rozráží dveře do bytů, vyhání mladé lidi z postelí a pistolemi jim míří na hlavy. Policisté hází počítače na zem a přehrabují postele a skříně, zatímco se na ně dívají vystrašené děti. Toto nejsou scény z války v Iráku, ale líčí policejní razii v Rakousku v roce 2008. Aktivisté byli obviněni podle § 278a, zákona určeného k boji proti organizovanému zločinu. Poté, co byli obviněni z utvoření zločinecké organizace, pouhé podezření z poškozování cizího majetku bylo dostatečným důvodem k uvěznění deseti z nich. Dva roky stálého dohledu, tříměsíční vazba v přípravném řízení a zabavení různých materiálů policejními komandy nepřineslo očekávané důkazy. Vše, co zůstalo, je jenom vágní obvinění: „...obžalovaný byl nějakým jiným způsobem aktivní ve zločinecké organizaci tím, že zpřístupnil různé informace, znalosti, atd. k použití pro spáchání trestních činů.“

Osobní portréty pěti členů uznávaných rakouských a německých lidskoprávních organizací a organizací bojujících za práva zvířat v tomto filmu ukazují, jak tito připravují svou obhajobu, jak jednají v průběhu soudního řízení a jak se vypořádávají s možností, že budou muset ve vězení strávit ještě delší dobu, jelikož čelí trestu odnětí svobody až na pět let. „Proces“ také ukazuje, jak přední politici a lidskoprávní odborníci reagují na trestní řízení, které se stává stále více kafkovským.