Jdi na obsah Jdi na menu
 

Jak vybírat veterináře?

10. 10. 2012
Česká republika má téměř 3300 veterinářů, a i když se možná zdá být tento počet dost vysoký, vzhledem ke stávajícímu počtu různých zvířat je jejich počet stále nedostačující. Navíc, stále více se mezi chovateli, nebo spíše majiteli, rozmáhá chov domácích zvířat různých hlodavců, terarijních a exotických zvířat, a s těmi si leckterý veterinární lékař nemusí vědět rady.
Jak vybírat veterináře
 

Jaká kritéria jsou tedy pro správnou volbu nejdůležitější? Na to není jednoduchá odpověď. Každý chovatel, má jiné představy, jiné možnosti, jiné nároky. Jednoznačně se ale ve většině případů shodneme, že pokud jsme skutečně tím "chovatelem", nepodceníme zdraví či ošetření žádných našich zvířat a k odborníkovi jsme ochotni cestovat mnohdy i několik desítek kilometrů.

Čím začít

Na tuto otázku je poměrně nesnadné odpovědět. Existuje několik kritérií podle kterých by si měl majitel zvířete veterinární ordinaci či kliniku vybírat. Mezi ta první, která napadne každého majitele zvířete, je vzdálenost, cena za poskytované služby a kvalita poskytovaných služeb.

Vzdálenost

Je vhodné samozřejmě zvážit, kde se ordinace nachází. Ale pokud jedu 1x do roka očkovat jednoho psa či kočku, není toto na druhou stranu úplně podstatná informace. Ordinaci mám sice za rohem, nebo ve ved- lejší ulici, ale musíme předvídat a počítat s možností, že během života našeho zvířete může nastat několik situací, kdy budu potřebovat od "svého" veterináře pomoci, zvíře bude mít úraz, bude nemocné... Pak budu muset hledat třeba vzdálenější ordinaci či kliniku, ale takovou, která mému zvířeti poskytne veškerou péči a to především odbornou na technicky vybavené klinice.

Cena

Ne vždy, a pro všechny majitele zvířete, je cena tím rozhodujícím měřítkem. Již v první fázi, kdy se rozhodujeme, že budeme majitelem zvířete – živého tvora, musíme počítat, že nejen pořizovací cena zvířete je první a poslední moment, kdy budeme platit.
Ceny jsou stejně jako v kadeřnických salonech či chovatelských potřebách i u veterinárních lékařů rozdílné, a bohužel neplatí, že i ta nejdražší klinika musí být nejkvalitnější. Stejný zákrok může být v jednotlivých veterinárních ordinacích proveden různými způsoby a logicky za různou cenu. Příklad: Budete chtít kastrovat fenu a obvoláte různé veterinární ordinace, abyste zjistili cenu za provedený úkon. Zcela určitě se dozvíte, že v každé ordinaci je cena odlišná. Je ale nutné vědět, co všechno za danou cenu dostáváte. V jedné ordinaci vám provedou pouze daný zákrok s tím, že si ještě spící zvíře odnášíte domů a další péče je na vás. Vracíte se do ordinace po dohodě na kontrolu a vyndání stehů. V jiné ordinaci bude automaticky zvíře umístěno na pár hodin na jednotku intenzivní péče, kde je o zvíře postaráno a v případě komplikací má k dispozici okamžitou pomoc a péči. V kvalitních ordinacích je dokonce běžné, že se zvířeti, které se chystá na (jakoukoliv) operaci, provádí předoperační vyšetření, aby se pozdější komplikace zcela vyloučily. Dále je několik druhů anestetik - kvalitnější jsou dražší.

Kvalita služeb

Ta by měla být hlavním a prvním kriteriem, které budete vyhledávat. Je to především o tom, jak je s vašim zvířátkem zacházeno, zda se o vaše zvíře při každé návštěvě stará shodný doktor, jaké klinika poskytuje všeobecně služby, jakou má vybavenost.
Ne každý kdo dobře ošetří psa nebo kočku se vyzná i v potkanech. Proto je důležité, že i dobře zvolená, menší, veterinární ordinace dokáže správně rozpoznat potíže, dobře diagnostikovat onemocnění zvířete a pracuje způsobem: nemám-li vhodné vybavení či specializaci, nepřeceňuji své síly a co nejrychleji zvíře přesouvám na specializovanou kliniku, kde mu mohou pomoci. S takovým veterinárním lékařem můžete zvířeti výrazně prodloužit a mnohdy i zachránit život, přičemž vás tato skutečnost často stojí mnohem méně peněz. Nepřiměřené zákroky nejsou ani v tuto chvíli o penězích, mnohdy jde o život.

Kde hledat

To, jakým způsobem ordinace či klinika funguje, těžko odhadnete zpoza dveří. Proto než začnete hledat na internetu, ptejte se přátel, lidí, které potkáváte v parku při venčení, ptejte se chovatele od něhož jste zvíře koupili. Než se někam objednáte, osobně ordinaci navštivte a porovnejte si přístup personálu, vzhled čekárny i ordinace. Zjistěte si základní informace, ordinační hodiny a další služby.
Vždy je vhodné tyto informace zjišťovat již ve chvíli, kdy si zvíře kupujete. Nenechávejte takové rozhodování na poslední chvíli, nehledejte ordinaci den před povinným očkováním ani nečekejte na náhlou příhodu.
Svého veterináře byste si měli vybírat také podle odborné způsobilosti, což mnohdy není prioritou všech majitelů domácích mazlíčků. Proto neopomínejte, máte-li například fretku, činčilu, krajtu, chameleona, želvu, miniprasátko či jiné méně chované zvíře, můžete být zaskočeni, že vámi vybraný veterinář není tím pravým odborníkem. Pamatujte si, že není nejdůležitější, aby veterinář byl nejblíže vašeho domova, ale jakou má kvalifikaci, praxi a zkušenosti.
Zjistěte si informace třeba na internetu, reference, ptejte se!

Čeho se vyvarovat

Bohužel, tak jako si někdo udělá kurz stříhání a má praxi leda tak na pravidelném stříhání svého a sousedovic yorkšíra, považují se i někteří pouze veterinární technici za veterinární lékaře.
Veterinářem může být pouze ten, kdo absolvuje a zdárně ukončí specializované studium v oboru Veterinárního lékařství na fakultě Veterinárního lékařství anebo oboru Veterinární hygieny a ekologie na Fakultě veterinární hygieny a ekologie Veterinární a farmaceutické univerzity. Po ukončení pak získá titul MVDr.
Při výběru odborného veterinárního lékaře si všímejte zda má vystaveny své diplomy a certifikáty o odborném vzdělání, případně o další specializaci apod.

Na závěr

Pokud hledáte veterináře a nevíte odkud se odrazit, můžete nahlédnout na oficiální stránky Komory veterinárních lékařů, která sdružuje všechny kvalifikované a odborné lékaře. Najdete je na www.vetkom.cz
Nebojte se v případě nespokojenosti, nebo i jen pochybností, veterináře změnit, i kdyby to mělo znamenat delší cestování.