Jdi na obsah Jdi na menu
 

Novinky v očkování

27. 9. 2012

 

Novinky v očkování
 

Je třeba očkovat každý rok? Proti jakým nemocem je vhodné očkování?
Ve snaze omezit nadbytečné používání vakcín byly infekce (a vakcíny proti nim) světovými odborníky WSAVA (Světová asociace vet. lékařů malých zvířat) u psa i kočky rozděleny do třech skupin:

Základní (core), proti kterým je třeba očkovat pokud možno všechna zvířata
Individuálně doporučené (non-core),
Nedoporučitelné
Základní (core) vakcíny proti: psince, parvoviroze, infekční hepatitidě

Štěňata: převážná většina štěňat je v prvních týdnech života chráněna mateřskými protilátkami, které však postupně mizí a většinou ve věku 8–12 týdnů poklesnou natolik, že je štěně schopné aktivně tvořit protilátky vlastní. Proto je dobré očkovat v této době.
Primovakcinace (první očkování) základními (core) vakcínami je tedy vhodná od 8.–9. týdne věku, pak za 4 týdny (pro navození dostatečné hladiny protilátek) a ještě jednou za 4 týdny tak, aby byla vakcinace ukončena 3. dávkou ve věku minimálně 14–16 týdnů. Tím se vyhneme možnému "vakcinačnímu oknu", tedy období, kdy si štěně není schopné vytvořit protilátky vlastní nebo se tyto vyváží díky mateřským. Poté je třeba po 1 roce boosterová revakcinace.
Dospělé psy je v současné době doporučeno vakcinovat těmito základními vakcínami v závislosti na hladině protilátek většinou v intervalu 3 let. To znamená, že u dospělých psů je vhodné nejprve stanovit hladinu protilátek v krvi a pokud je dostatečně vysoká, lze očkovat v intervalu 3 let (samozřejmě dle aktuální nákazové situace). Přesto je třeba každý rok navštívit veterináře kvůli další možné prevenci (preventivní vyšetření zdravotního stavu, stomatologická prevence, odčervení, atd.).

Vakcinace proti vzteklině je v České republice pro psy od věku 3 měsíců povinná, nehledě na tento fakt, je všeobecně vyžadována při mezinárodní přepravě a cestování. Četnost revakcinací je dána druhem vakcíny (výrobcem), v současné době jsou registrovány vakcíny účinné 1 až 3 roky.

Další možné, tzn. volitelné (non-core) vakcíny proti: leptospiroze, psincovému kašli (parainfluenza, bordeteloza) nadále očkujeme každoročně, resp. dle délky jejich účinku (dané výrobcem). Tyto vakcíny jsou doporučitelné u zvířat v konkrétních případech, v závislosti na podmínkách vnějšího prostředí a nákazové situaci. Pokud s pejskem chodíte pouze po městském parku, vyžaduje jiné očkovací schéma než pracovní lovecký pes.

Třetí skupinou jsou nedoporučitelné (not recommended) vakcinace, u kterých nelze prokázat oprávněnost (účinnost). Mezi tyto vakcíny patří např. vakcíny proti koronavirovému onemocnění psů (CCV), borelióze, kožním plísním.

U koček je situace podobná, ale výrazně více je nutné se zabývat podmínkami chovu. Velká skupina koček totiž žije pouze v domácím prostředí (tzv. indoor), proto není pod tak výrazným infekčním tlakem.
Primovakcinace u všech koťat:

Core vakcíny (základní) proti: panleukopenii (FPV), kaliciviroze (FCV), herpesviroze (FHV-1) kotě ve věku 8–9 týdnů, 2. aplikace za 3–4 týdny a poslední vakcinace ve věku 14–16 týdnů.

Po roce revakcinační booster a poté v intervalu 3 let (dle typu vakcíny).
Vakcinace proti vzteklině u koček s předpokladem cestování, výstav, outdoor opět podléhá legislativě, v současné době od věku 3 měsíců s revakcinací po 1–3 letech (dle doporučení výrobce).

Mezi non-core (volitelné) patří např. vakcinace proti kočičí leukemii (FeLV), proti Chlamydophile, Bordetelle.

I se stanovením protilátek je u koček situace odlišná, neboť tyto testy jsou prozatím ve vývoji.

Jak vidíte, "obyčejné" očkování je docela věda, ale s výběrem vhodného vakcinačního schématu vám určitě rád poradí váš veterinární lékař.